KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14752072
*
nr 1475 2072
Attie Brahme
(1916-2003), Sverige
Oljemålning, Högalid. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 28x55 cm, yttermått inklusive ram: 31x59 cm
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 juni 2022
kl 20:06:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/5 10:27:14
1
100 kr
29/5 12:29:54
2
300 kr
20/6 20:00:22
1
Vinnande bud
20/6 20:01:13
2
400 kr
20/6 20:01:13
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Tema
20 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 120 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Attie Brahme
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.
Läs mer om Attie Brahme
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: attie brahme högalid motiv från södermalm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svenska konstnärer sverige södermalm södermalmsmotiv
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:05
-
3400 Oljemålning
Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:59
-
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:43
-
3086 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Två flickor..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:31
-
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50
-
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:00
*
Attie Brahme
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Attie Brahme
nr 1475 2072
Attie Brahme
(1916-2003), Sverige
Oljemålning, Högalid. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 28x55 cm, yttermått inklusive ram: 31x59 cm
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 juni 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/5 10:27:14 | 1 | 100 kr |
29/5 12:29:54 | 2 | 300 kr |
20/6 20:00:22 | 1 | Vinnande bud |
20/6 20:01:13 | 2 | 400 kr |
20/6 20:01:13 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Tema
20 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 120 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Attie Brahme
Anna-Kristina (Attie) Brahme, svensk bildkonstnär född 1916, död 2003.Läs mer om Attie Brahme
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: attie brahme högalid motiv från södermalm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svenska konstnärer sverige södermalm södermalmsmotiv
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:05 -
3400 Oljemålning
Anna Sjödahl. Signerad, daterad a tergo, 91-92. Ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:59 -
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:43
-
3086 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Två flickor..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:31 -
9208 Oljemålning
Bror Ljunggren (1884-1939), Skånegård. Signerad, d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:50 -
9388 Oljemålning
Calle Nyland (f. 1907), Sverige. "Stora Kumlan, Lj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:00